YETİŞTİRME TAZMİNATI NEDİR?

Günümüzün en yaygın spor branşı olan futbolda her ne kadar transfer süreçlerinin tek imza ile “oldu bitti” şeklinde olduğu düşünülse dahi; süreçlerinin işleyişi, amatör futbolcuların profesyonelliğe ilk adımlarında yapılan işlemler, amatörlük döneminde futbolcunun eğitim ve yetiştirilmesinde katkı sağlayan kulüplerin hakları gibi birçok prosedür ve uyuşmazlık barındırmaktadır.

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transfer Talimatı ’nın 16. maddesince futbolcuların eğitilmesi ve yetiştirilmesi 12-23 yaşları arasında gerçekleşir. Futbolcu ilk profesyonel sözleşmesini imzaladığında; sözleşme imzalayan kulübün, oyuncuyu yetiştiren kulüplere yetiştirme tazminatı ödemesi gerekir. Bu tazminat, futbolcu 23 yaşını dolduruncaya dek tüm profesyonel transferlerde ödenir. Bonservis bedeli karşılığında transferlerin yanı sıra geçici transferlerde (kiralık transfer) de oyuncuyu kiralayan kulüp o döneme denk gelen yetiştirme tazminatını almaya hak kazanır.

Yetiştirme tazminatı; futbolcunun transferini gerçekleştiren kulübün kategorisine bakılarak hesaplanır. Bu kategoriler ve kategorilere göre yetiştirme tazminatları Türkiye’de TFF tarafından belirlenir. Kategoride belirtilen tutar ile futbolcunun kulüpte geçirdiği tescilli sezon sayısı çarpılarak bulunur. Türkiye Futbol Federasyonu 2020-2021 sezonu için yetiştirme tazminatlarını şu şekilde açıklamıştır:

Birinci Kategori (Süper Lig Kulüpleri) için 150.000 TL,                          İkinci Kategori (TFF 1.Lig Kulüpleri) için 75.000 TL,                          Üçüncü Kategori (TFF 2.Lig Kulüpleri) için 30.000 TL, Dördüncü Kategori (TFF 3.Lig Kulüpleri ve Amatör Liglerde Yer Alan Kulüpler) için ise 15.000 TL olarak belirlenmiştir.

Futbolcunun 12-15 yaşları arasını kapsayan dönemde bulunduğu takımlar ise hangi kategoride olduklarına bakılmaksızın 4. kategoriden hesaplanır. Kulüp kategorileri futbolcu 15 yaşını doldurduktan sonra devreye girer. Aynı sezon içerisinde birden fazla kulübe tescili yapılmış futbolcunun söz konusu sezonu tamamladığı kulüp, yetiştirme tazminatı almaya hak kazanır.

Transferler ile ortaya çıkan yetiştirme tazminatları, yeni kulübün sözleşme tescilinden önce kulübe ödenir veya TFF nezdinde depo edilir. Yetiştirme tazminatının ödendiğine dair belgenin belge TFF’ye ibraz edilmedikçe yeni sözleşme tescil edilemez.

Yetiştirme tazminatını almaya hak düşürücü sebepler ise; futbolcunun amatör bir kulübe transferi durumu, sözleşmeyi futbolcunun haklı veya kulübün haksız olarak feshetmesidir.

            Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde bulunan amatör kulüplerin içinde bulundukları mali sorunlar, antrenman ve altyapı tesislerinin yeterince gelişmemiş olması gibi sebeplerden dolayı bu kulüpler için yetiştirme tazminatı öneme bir gelir kapısı konumunda. 

AHMET HAKAN BURTAŞKIRAY 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir