DMCA Nedir? Sosyal Medya ve DMCA

DMCA, WIPO’nun 1996 tarihli ve Türkiye’nin de 2008 yılında taraf olduğu telif anlaşmaları doğrultusunda 1998 tarihinde Amerika Başkanı Bill Clinton tarafından sunulan, dijital eserleri korumak doğrultusunda çıkarılan yasadır. Dijital dünyanın bu denli büyümesi ve farklı bir boyuta girmesi, özgün eserlerin de korunmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda da DMCA adı verilen bir içerik savunma yasası çıkarılmıştır. Bu yasa doğrultusunda yine aynı isimle (DMCA) bir içerik koruma platformu oluşturulmuştur. DMCA platformuna internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir ancak bu işlemler belirli ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu bağlamda bu platformun iki adet koruma hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerden pahalı olanı, içeriğinizi kendisi tespit edip sistemden kaldırırken, ucuz olanı bu tespiti sizden beklemektedir. Ancak telif haklarını ihlal eder şekilde yapılan bir içerik paylaşımında, yapacağınız şikâyet doğrultusunda bu içerik otomatikman sistemden kalkmaktadır.

Sosyal Medya Platformları ve DMCA

DMCA yukarıda bahsedildiği üzere dijital içerik üreticilerinin içeriklerini korumak amacıyla ortaya çıkarılmış bir yasa ve bir platformdur. Bu başlık altında içerik yayınlama platformları ve söz konusu yasa incelenecektir.

Sosyal medya platformları da kullanıcılarının içeriklerini DMCA’e göre korumaktadırlar. Bu koruma sadece sosyal medya platformlarının kendisini değil, o sosyal medya platformunun kullanıcılarını da korumaktadır. Bu korumanın da sınırlarını belirlerken DMCA’den yararlanmaktadır. Buna göre DMCA, dijital platformlarda platformun ve kullanıcının özgün içeriğini korumaktadır. Sosyal medya platformları bu korumayı sağlarken ve söz konusu içeriğin kullanılmasıyla alakalı yaptırımını belirlerken, bu yaptırımını da DMCA hükümlerine göre yapmaktadır. Buna göre örneğin Twitter üzerinden yapılan bir telif hakkı ihlali başvurusunda Twitter, öncelikle söz konusu içeriği DMCA m.512 uyarınca yayından kaldırır ve bu içeriği yayınlayan kullanıcıyı uyarmakla yetinir. Söz konusu uyarıdan sonra tekrar bir telifli içeriğin aynı hesap tarafından paylaşılması halinde ise hesap askıya alınmaktadır. Aynı şekilde Youtube da telif hakkı ihlali gerçekleştikten sonra yapılan şikayet doğrultusunda, öncelikle ihlali yapan kullanıcıya bir ihtar göndermektedir. Sonraki yapılan ihlal hallerinde ise söz konusu kanal sonsuza dek kapatılmaktadır. Aynı zamanda Youtube, kullanıcıya gelen bu ihtara bir itiraz öngörmüş ve yapılan bu itirazın 30 gün içinde cevaplanması gerektiğini belirtmiştir.

Instagram, Facebook ve DMCA

Aynı zamanda Amerika merkezli Facebook ve İnstagram da DMCA’e göre telif hakkı ihlallerini cezalandırmaktadır. Söz konusu şirketler DMCA 512.maddesine göre, söz konusu içerik ihlali kendilerine bildirildikten sonra bu içerikleri kaldırmakla yükümlüdürler. Aynı şekilde birden fazla yapılan ihlallerde söz konusu ihlali yapan kullanıcın sosyal medya hesapları kapatılmaktadır.

Ata Berk Dönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir